Novinky

Důležitá je disciplína a jídlo, říká Elisabeta Faitová

Elisabeta Faitová založila první profesionální závodní tým v motorovém surfu, sama je přitom jedna z nejlepších závodnic na světě. Běhá Spartan race a věnuje se skialpinismu. Přitom vystudovala právo a ekonomii na Masarykově univerzitě a normálně pracuje. Jak zvládá Elisabeta Faitová kariéru managera i profesionálního atleta? 

 

 FP - MSWC ITALY  fullsize -80IMG_2302

 Zdroj: instagram @elisabetfait

 

Jsi jedna z nejlepších závodnic na světě v motorovém surfování a zároveň zakladatelkou prvního profesionálního závodního týmu. Co si pod tím představit? 

 

Motorové surfování vzniklo v České republice a je to v podstatě motocross na vodě. Vyjíždí 12 jezdců na trať o 30 bójích a kdo projede první, vyhrává. Ten sport je velmi náročný na kondiční přípravu i fyzickou sílu. Člověk musí mít vše dohromady - postřeh, reakci i balanc. Zároveň musí mít 100 % připravené prkno. Těch faktorů pro úspěch je mnoho. Proto jsem založila závodní tým Apex Pilots.  Je to nový sport a nikdo zatím neví, jaký styl jízdy je nejlepší. Vše je ve vývoji. My se v týmu učíme od sebe, pomáháme si a radíme si. 

 

Jak vypadá závodění? 

 

První den řešíte technickou kontrolu prkna, které si pak musíte smontovat. Další den je trénink, během kterého si musíte zapamatovat a naučit celou trať. Vytipujete si split - to je úsek, na kterém můžete předjíždět ostatní závodníky. Pak je kvalifikace, pak následují kratší závody a nakonec finále. 3 Dny jste v plném sportovním vytížení. Abych to zvládla používám kompresní kalhoty, otužuji se, suplementuji vitamín C a magnezium. Jídlo je velmi důležité - hlídám si kvalitu surovin. 

Závodů během roku máme spoustu. Nejdůležitějších je 6, které jsou součástí mistrovství světa. 

 

Kolik práce máš navíc, když nejsi jen závodník, ale také majitel týmu? 

 

Chcete, aby váš tým byl ten nejlepší. Chcete mít vše pro závodníky, udělat jim půdu pod nohama. Nachystat ubytování, mechanika, připravit padok na závodišti a řešíte komunikaci se sponzory. Někdy je těch vjemů tolik, že by má jízda byla nejspíš lepší, kdybych se během závodů soustředila pouze na ni. Přesto celoroční podpora týmu přináší tolik, že bych ji za sólovou kariéru nevyměnila. 

 

WhatsApp Image 2024-09-29 at 09.24.30

 

Zvládáš v podstatě 3 kariéry zároveň. Jak to děláš? 

 

Klíčem je disciplína. Je to výchovou mých rodičů. Vedli mě ke spoustě aktivit. Sport, hra na klavír i vzdělání. Ostatní děti si v létě hrály a já musela do školy na kurzy angličtiny. Někdy mě to nebavilo, ale právě toto mi vybodovalo disciplínu do života. Žiju organizovaně, mám vše naplánované : vstávám brzy, mám svou ranní rutinu a když ji neudělám, mám z toho špatný den. 

 _DSF3592

 

Co je součástí Tvé ranní rutiny? 

 

Baví mě knihy a podcasty. Mým mentorem je Robin Sharma, který napsal The 5am club. V 5 ráno nevstávám, ale v 6. Začnu meditací, pak chvíli čtu a ráda se otužuji. Skočím do ledového barelu a někdy cvičím. Pak mám smoothie (většinou od vás). To jsou 3 moje základní věci, které mi ráno dávají energii. 

 

Co během dne zařazuješ do jídelníčku? 

 

Kolagen, spirulinu, šťávu z celeru, červenou řepu a exotické ovoce. Většinou to piju dohromady ve smoothie. 

 

Máš nějaký svůj gamechanger, který ti pomáhá pro výkon? 

 

Nemyslím, že existuje jedna věc, která by dokázala vše změnit. Je to souhrn aktivit. Pomáhá mi saunování a studený barel. Je to sice nepříjemné, ale povzbudí to do celého dne. A pak strava. Je důležitá, ale ne, že bych nehřešila. Miluji svíčkovou i knedlíky. Ale z kvalitních surovin. Ryby a maso kupuji farmářské. Vy děláte skvělou fitness svíčkovou. 

 

Čemu se naopak vyhýbáš? 

 

Skoro nepiju alkohol a nekouřím. No go jsou pro mě omamné látky. Ty bych nikdy ani nezkusila. 

 

Co plánuješ dál v životě a kariéře? 

 

Zakládám Apex Fit club. Tak chci podpořit všechny lidi, kteří chtějí být ve formě a běhat. Jednou týdně se bude běhat v Brně 5 kilometrů a bude to spojené se snídaní a dalším programem. Je to pro úplně všechny, budu ráda, když se ke mně přidáte. 

 

 

Tipy z Elisabetina jídelníčku: 

 

Pro detoxikaci organismu, čistou pleť a energii: 

 

 

 

Řapíkatý celer beauty shot

      Řapíkatý celer                 Beauty shot                    La Bella                   Detox shot

 

Pro oficiální akce tým Apex Pilots využívá healthy gourmet catering: 

 

         Wrapy                              Japonský chlebíček

 

Pro každodenní stravování využívá Elisabeta a závodníci službu privátního dovozu jídel z Berry's juice. 

 

Rozhovor si můžete pustit zde: 

 

 

 

Jak zastavit stárnutí

Vrásky, přibývající kila, pomalejší myšlení a nižší vitalita ..... to vše jsou důsledky stárnutí těla. Stárnutí lze zpomalit na minimum a tělo omladit.

 

Jak na to? 

Slovník pojmů: 

MAKROživiny - bílkoviny, tuky, sacharidy, vláknina - stavební materiál a energie pro tělo
MIKROživiny - vitamíny, minerály, antioxidanty, fytochemikálie - zajišťují fungování procesů v těle 
Volné radiály - nestabilní molekula s chybějícím elektronem, který krade z lidských buněk
Antioxidant - stabilní molekula s možností darovat elektron

 

 

Proč stárneme? 

 

Jsou 3 hlavní důvody: 

 

1. Přirozené opotřebování těla

2. Nedostatek živin

3. Volné radikály (oxidativní stres) 

 

Přirozené opotřebování nezastavíme, ale můžeme maximalizovat schopnost regenerace. Tělo se průběžně obnovuje - pro tvorbu nových, zdravých buněk potřebuje dostatek makroživin (hlavně bílkovin v množství cca 1,5 g na 1 kg tělesné váhy). Jejich nedostatek vede k pomalejší regeneraci. Prvním krokem k dlouhověkosti je propočítaný jídelníček s dostatkem MAKROŽIVIN

 

💡 Tipy pro hubnutí: Zaměřte se na kvalitu surovin. Mají výrazně vyšší poměr živiny/kalorie. Pro slazení zvolte raději přírodní sladidla (např. xylitol).

⚠️ Hladovka s nedostatkem živin umí zrychlit stárnutí v rámci let během pár měsíců. 

 

Volné radikály

 

Jejich původ: přirozený odpadní materiál těla, alkohol, kouření, UV paprsky (opalování), špatné ovzduší, smažené jídlo, chemické postřiky, konzervanty. 

 

Jsou nestabilní molekuly s "chybějícím" elektronem. Ten kradou ze svého okolí - sebe stabilizují, z další molekuly vytvoří nový volný radikál. Tím spouští řetězovou reakci, do které zapojuje také lidské buňky a DNA. Ty se během "tahanici o elektron" poškozují - stárnou a zvyšuje se riziko vážných nemocí. Nadále se duplikují poškozené. Volné radikály tedy vznikají na mnoha místech v našem těle a spouští řetězovou reakci, která ničí buňky. To je hlavní důvod stárnutí. 

Proces je podobný jako koroze železa nebo žluknutí másla. Lze jej přirovnat ke hře "židličky", kdy chodili hráči kolem židlí - těch bylo o jednu méně. V jednu chvíli si měli hráči sednout a ten, kdo zůstal sám, vypadl. Vzpomínáte, jaká kolem toho byla mela? Tak přesně tohle se děje na mnoha místech vašeho těla. 

 

Jak stárnutí zastavit? 

 

Antioxidanty. Jsou to větší, stabilní molekuly, které mají elektron "navíc". Ten věnují volnému radikálu a zastaví tím ničící řetězovou reakci. Důležité je, aby byl dostatek antioxidantů po celém těle. Tělo nemá zásobu antioxidantů, které vysílá na potřebná místa. Volné radikály prostě reagují, dokud nenarazí na antioxidant. 

 Dlouhověkost - prezentace
 

Druhy antioxidantů

 

Vitamíny: A, E, C

Minerály: selen, zinek

Vytvořené v těle: glutathion, koenzym Q10, kataláza, melatonin

Fytochemikálie: polyfenoly, flavonoidy, lykopen, kvercetin, katechiny, resveratrol, antokyany, kurkumin

 

Je jich několik stovek. Řadí je mezi mikroživiny, které tělo potřebuje pro chod těla. Těch je několik tisíc. Jejich množství a vliv na tělo je v procesu objevování.  Vzájemně však nejsou zastupitelné. Při absenci některé mikroživiny přestává konkrétní proces v těle fungovat jak má - tělo stárne

 

Pro zajištění vyváženého příjmu pomůže PRAVIDLO DUHYRainbow Clipart PSD, High Quality Free PSD Templates for Download

Od každé barvy snězte jeden kus ovoce nebo zeleniny. 

 

Mikroživiny se totiž vyznačují pigmentem. Podobné živiny mají podobný pigment. Barevná strava = vyvážená strava. 

 

 

Zdroje antioxidantů ve stravě: 

 

🍎 ovoce 50 % 

🥦 zelenina 30 %

🍵 čokoláda, káva, čaj 5 %

🥜 ořechy, semínka 5 %

🌾 obiloviny, luštěniny 5 %

🥩 maso a rostlinný protein 3 %

🧀 mléko 2%

 

Kolik je potřeba konzumovat ovoce a zeleniny?  

 

Dr. Dagfinn Aune na toto téma udělal meta-studii, kde zmapoval 2 000 000 lidí. Výsledek: tělo funguje nejlépe při konzumaci 800 g (10 kusů) ovoce a zeleniny denně. Přesněji 350 g ovoce a 450 g zeleniny. S dovětkem - klidně i více. 

 

Jak konzumovat ovoce a zeleninu: 

 

Ovoce ideálně čerstvé. Zeleninu čerstvou i vařenou. Některé látky například v rajčatech, špenátu a mrkvi jsou lépe dostupné po uvaření. 

 

Vliv odšťavnění a mixování

 

Dostupnost živin se při odšťavnění a mixování výrazně zvýší 2 - 4 násobně. Pro maximalizaci příjmu mikroživin se tento způsob velmi doporučuje. Nevýhodou je rozmixování vlákniny (u odšťavnění se většina odstraní). Vláknina funguje jako takový kartáč ve střevě, je tedy dobré ji doplnit buď celým ovocem a zeleninou, nebo ovesnými vločkami, celozrnnými potravinami nebo brambory. 

 

500 ml = 750 - 1100 g ovoce a zeleniny. Jedním smoothie nebo šťávou pokryjete doporučenou denní dávku ovoce a zeleniny. 

 

Protein k ovoci nepatří. 

 

Mléko, jogurty, proteinové prášky mají tendenci s antioxidanty reagovat a blokují přístupovou cestu do buněk. Snižují tedy dostupnost o 40 - 70 %. Neublíží, ale je potřeba doplnit ještě další zdroj antioxidantů během dne. 

 

Jaké ovoce je bohaté na antioxidanty? 

borůvky

jahody

maliny

jablka

 

Jaká zelenina je bohatá na antioxidanty?

tmavá listová zelenina (špenát, polníček)

červená řepa

mrkev

rajčata

 

Suplementace vitamínů a minerálů: 

 

Velmi kvalitní multivitamíny a extrahované antioxidanty jsou skvělá věc. Je potřeba vědět následující: 

Investujte do kvalitních a otestovaných produktů. Doplňky stravy nejsou kontrolovány legislativou. Obsah na krabičce nemusí odpovídat reálnému obsahu. Pokud není množství živin a účinných látek potvrzen externí laboratoří, obsah bývá většino méně kvalitní. 

Úzká profilace  a cena.

Jedna tabletka kvalitního doplňku nebo multivitaminu stojí 15 - 20 Kč. Pokryjete tím spotřebu 1 - 25 mikroživin. Těch však potřebujete stovky až tisíce denně. Multivitamin zajistí vyvážený přísun části živin, některé doplňky podpoří výrazný efekt antioxidantů, ale prioritní je přísun kvalitního a čerstvého ovoce a zeleniny. Ani investice několik desítek tisíc do doplňků nenahradí přísun ovoce a zeleniny. 

 

Závěr: 

 

Elixír mládí najdete v borůvkách, tmavé listové zelenině, jahodách, malinách, červené řepě a dalším ovoce a zelenině. Ideální je 500 ml šťávy nebo smoothie každý den a k tomu zeleninu a ovoce v celku. 

 

 

 

 

Protein do smoothies nepatří

Protein (izolát - prášek, mléko, ořechy, jogurt) do smoothies nepatří. 

Smoothie je kombinací mixovaného ovoce a zeleniny a jeho účel je do těla dostat vitamíny, minerály, antioxidanty a další mikroživiny. 
Díky tomu, že je ovoce rozmixované, tělo využije až 4 x více živin než z celého ovoce. Tyto živiny se pak podílí na řízení a zdraví celého těla.

 

Mnohdy se v rámci trendu - všechna jídla mají být vyvážená (obsahovat sacharidy, bílkoviny, tuky) - setkáme s doporučením. přidat do smoothies i jiné suroviny než ovoce. Protein a tuky. Pár kapek avokádového oleje podpoří vstřebání v tuku rozpustných vitamínů (A, E , D, K), zbytek je kontraproduktivní.

 

Co se stane, když do smoothie přidáte protein:

Mikroživiny jsou ve stravě zastoupeny v miligramech. Makroživiny (jako protein) jsou přidávány obvykle v míře 20 gramů. To je  10 000 x více makro vůči mikru.

Vitamíny a protein tělo zpracovává stejným způsobem: potřebuje stejné trávicí enzymy a transportní procesy do buněk. Proteiny převyšují množství vitamínů, takže tělo stihne zpracovat během doby trávení pouze část vitamínů a zbytek vyloučí bez využití. 

Zároveň se ukazuje velmi rychlá reakce mezi proteiny a antioxidanty (polyfenoly), která probíhá již v trávicím traktu, takže se velká část antioxidantů do těla nedostane vůbec. 


O kolik se sníží dostupnost mikroživin?

Antioxidanty - až 70 % ‼️*

Vitamíny - až 50 % ‼️*

 

Tato čísla jsou mediánem několika studií. Setkáte se s různými výsledky měření - od 30 do 85 %. Nepřesnost je způsobena výrazně odlišnými výsledky měření v laboratoři a v těle. Tělo má tendenci využívat potřebné látky dle "důležitosti" orgánů. Proto najdeme rozdílné hladiny koenzymu Q10, resveratrolu, karotenoidů atd. v srdci nebo plicích.

Doporučení:

Smoothies a šťávy pijte čisté, bez proteinu. Ideálně na lačný žaludek a nechat dostatečně vstřebat - tedy bílkoviny by měly být konzumovány minimálně s hodinovým odstupem od smoothie. 

 

Kdy tedy pít smoothies? Ideálně jako dopolední nebo odpolední svačinu.

Ačkoli nejvíce mikroživin tělo využije hned ráno, pro většinu lidí je ideální volbou proteinová snídaně. Ideální cestu si musí každá odzkoušet sám u sebe. 

 

Tip pro zpomalení stárnutí: 

 

Ráno si dejte malý shot s koenzymem Q10 a své suplementy (proti stárnutí je dobrý resveratrol), kdy využijete maximum živin a šťávu a smoothies si dejte později během dne.

 

Výjimka: 

Full-protein smoothies. Například: mléko + protein + ořechy + banán + vločky. Mohou sloužit jako skvělá proteinová snídaně. Jako zdroj antioxidantů pak doporučujeme přidat ještě ovoce a zeleniny během dne. 

 

* Propočet AI. 

Zdroje: 

https://doi.org/10.1002/mnfr.201200085.

 Protein Nutrition: Understanding Structure, Digestibility, and Bioavailability for Optimal Health

Nutrients | Free Full-Text | The Role of Antioxidants in the Therapy of Cardiovascular Diseases—A Literature Review (mdpi.com)

Asociace rostlinných polyfenolů s bílkovinami: Prospektivní přehled :: BioResources (ncsu.edu)

Antioxidants | Free Full-Text | Protein–Chlorogenic Acid Interactions: Mechanisms, Characteristics, and Potential Food Applications (mdpi.com)

Bioaccessibility and antioxidant capacity of kefir‐based smoothies fortified with kale and spinach after in vitro gastrointestinal digestion - PMC (nih.gov)

 

Jak vzniká catering pro sportovce: od chlebíčků po přípitek.

Musí chutnat a přitom splňovat podmínky výživových tabulek pro sportovce i atlety. Řídí se 3 hlavními pravidly:

 

1. Více bílkovin

 

Klasické chlebíčky mají většinou poměr sacharidů a bílkoviny 3:1. 

Pro sportovce je potřeba 2:1 (tedy snížit třetinu sacharidů vůči bílkovinám).

 

Místo bílé bagety používáme kváskové pečivo a dáváme výrazně větší porci sýrů, krevet, krůtí šunky a kuřecího masa.

 

IMG_3567

 

Náš tip:  nejvyšší poměr bílkovin k sacharidům má Japonský chlebíček a Švýcarský chlebíček.

 

 

2. Práce s oleji

 

Tuk je nositelem chuti. V tortillách a chlebíčkách většinou narazíte na tepelně upravený

slunečnicový a řepkový olej (smažené kuře, dressing).

Ve sportovním cateringu se připravuje kuřecí maso na páře.

Pro chuť se potom připravuje dressing z olivového oleje, parmazánu, koření a čerstvého sýru.

Obsah tuků je tedy nižší, výživová hodnota je naopak na maximu a chuť zůstává zachována. 

 

Návrh bez názvu (3)

 

3. Žádné prázdné kalorie a cukry

Příjem je provázán s mikroživinami - dezerty jsou z čerstvého ovoce, které obsahuje vitamíny a minerály

a mascarpone-tvarohového krému, který opět přinese vyšší množství bílkovin. 

 

Čerstvé smoothie nahrazuje/doplňuje klasický přípitek. Obsahuje vysoké množství vitamínů.

Ocení ho nejen sportovci, ale také dorostenci a řidiči. 

 

 Návrh bez názvu (1)

 

 

 Sportovní event: Start světového poháru v jetsurfu

 

3 dny před prvním závodem probíhá zahájení sezóny Apex Pilots v Brně. 

Pod něj patří světová špička závodníků včetně držitelů titulů několikanásobných mistrů světa i Evropy.

Přijedou světoví i čeští závodníci, sponzoři týmu i novináři.

 

Na fotce: majitelka týmu a závodnice Elisabeta Faitová, závodníci Alex Lukscheider, Linda Lukscheider a Jakub Kornfeil.

 

Závodníci mají 3 dny před startem, jsou tedy na vrcholu kondice a mají velmi přísný jídelníček.

Sponzoři týmu zase mají vyšší požadavky na chuť. 

Jídlo má vytvořit atmosféru a propojovat. Nelze tedy připravit "něco pro závodníky" a "něco pro gurmány". 

 

 

Jak jsme si s tím letos poradili? 

 

Chlebíčky:

 

Japonský - čerstvý sýr, avokádo, jitrocel, okurek, krevety a limetka. 

Sicilian - janovské pesto s ginkgo bilobou, mozzarella, cherry rajčata a sluncem sušená rajčata. na kváskovém pečivu. 

Smoked hummus - odlehčený hummus s extra surovinami pro zvýšený obsah vitamínů skup. B, krůtí šunka, polníček a chioggia

Francouzské - jemné cibulové chutney s rozmarýnem, sýrem brie, mandlemi a granny smith

 

Tortilly: 

 

Green: polníček, janovské pesto, hrášek, čerstvý sýr a kuřecí maso na páře

Red: rajčata, ořechové máslo, polníček, parmazán a halloumi

 

Přípitek:

 

Pro energii: mango, koenzym Q10, pomeranč

Pro soustředění: jahody, maliny, aloe vera, jablko

 

 

Do cateringu přidáváme i méně nápadné suroviny, které mají vysokou výživovou hodnotu: 

 

bylinky (které si pěstujeme sami)

jitrocel a aloe (podporují regeneraci)

lahůdkové droždí

čerstvé koření (funguje v těle jako katalyzátor metabolismu)

čerstvé sýry (připravujeme sami, jsou bohaté na bílkoviny, ale neobsahují průmyslové konzervanty)

 

Menší catering si vyberte v MENU, pro individuální vyladění cateringu volejte na 775 234 458 nebo napište na info@berrys.cz.

 

 

 

4 položek celkem
Zpět do obchodu