Vrásky, přibývající kila, pomalejší myšlení a nižší vitalita ..... to vše jsou důsledky stárnutí těla. Stárnutí lze zpomalit na minimum a tělo omladit.
Jak na to?
Slovník pojmů:
Proč stárneme?
Jsou 3 hlavní důvody:
1. Přirozené opotřebování těla
2. Nedostatek živin
3. Volné radikály (oxidativní stres)
Přirozené opotřebování nezastavíme, ale můžeme maximalizovat schopnost regenerace. Tělo se průběžně obnovuje - pro tvorbu nových, zdravých buněk potřebuje dostatek makroživin (hlavně bílkovin v množství cca 1,5 g na 1 kg tělesné váhy). Jejich nedostatek vede k pomalejší regeneraci. Prvním krokem k dlouhověkosti je propočítaný jídelníček s dostatkem MAKROŽIVIN.
💡 Tipy pro hubnutí: Zaměřte se na kvalitu surovin. Mají výrazně vyšší poměr živiny/kalorie. Pro slazení zvolte raději přírodní sladidla (např. xylitol).
⚠️ Hladovka s nedostatkem živin umí zrychlit stárnutí v rámci let během pár měsíců.
Volné radikály
Jejich původ: přirozený odpadní materiál těla, alkohol, kouření, UV paprsky (opalování), špatné ovzduší, smažené jídlo, chemické postřiky, konzervanty.
Jsou nestabilní molekuly s "chybějícím" elektronem. Ten kradou ze svého okolí - sebe stabilizují, z další molekuly vytvoří nový volný radikál. Tím spouští řetězovou reakci, do které zapojuje také lidské buňky a DNA. Ty se během "tahanici o elektron" poškozují - stárnou a zvyšuje se riziko vážných nemocí. Nadále se duplikují poškozené. Volné radikály tedy vznikají na mnoha místech v našem těle a spouští řetězovou reakci, která ničí buňky. To je hlavní důvod stárnutí.
Proces je podobný jako koroze železa nebo žluknutí másla. Lze jej přirovnat ke hře "židličky", kdy chodili hráči kolem židlí - těch bylo o jednu méně. V jednu chvíli si měli hráči sednout a ten, kdo zůstal sám, vypadl. Vzpomínáte, jaká kolem toho byla mela? Tak přesně tohle se děje na mnoha místech vašeho těla.
Jak stárnutí zastavit?
Antioxidanty. Jsou to větší, stabilní molekuly, které mají elektron "navíc". Ten věnují volnému radikálu a zastaví tím ničící řetězovou reakci. Důležité je, aby byl dostatek antioxidantů po celém těle. Tělo nemá zásobu antioxidantů, které vysílá na potřebná místa. Volné radikály prostě reagují, dokud nenarazí na antioxidant.
Druhy antioxidantů
Vitamíny: A, E, C
Minerály: selen, zinek
Vytvořené v těle: glutathion, koenzym Q10, kataláza, melatonin
Fytochemikálie: polyfenoly, flavonoidy, lykopen, kvercetin, katechiny, resveratrol, antokyany, kurkumin
Je jich několik stovek. Řadí je mezi mikroživiny, které tělo potřebuje pro chod těla. Těch je několik tisíc. Jejich množství a vliv na tělo je v procesu objevování. Vzájemně však nejsou zastupitelné. Při absenci některé mikroživiny přestává konkrétní proces v těle fungovat jak má - tělo stárne.
Pro zajištění vyváženého příjmu pomůže PRAVIDLO DUHY:
Od každé barvy snězte jeden kus ovoce nebo zeleniny.
Mikroživiny se totiž vyznačují pigmentem. Podobné živiny mají podobný pigment. Barevná strava = vyvážená strava.
Zdroje antioxidantů ve stravě:
🍎 ovoce 50 %
🥦 zelenina 30 %
🍵 čokoláda, káva, čaj 5 %
🥜 ořechy, semínka 5 %
🌾 obiloviny, luštěniny 5 %
🥩 maso a rostlinný protein 3 %
🧀 mléko 2%
Kolik je potřeba konzumovat ovoce a zeleniny?
Dr. Dagfinn Aune na toto téma udělal meta-studii, kde zmapoval 2 000 000 lidí. Výsledek: tělo funguje nejlépe při konzumaci 800 g (10 kusů) ovoce a zeleniny denně. Přesněji 350 g ovoce a 450 g zeleniny. S dovětkem - klidně i více.
Jak konzumovat ovoce a zeleninu:
Ovoce ideálně čerstvé. Zeleninu čerstvou i vařenou. Některé látky například v rajčatech, špenátu a mrkvi jsou lépe dostupné po uvaření.
Vliv odšťavnění a mixování
Dostupnost živin se při odšťavnění a mixování výrazně zvýší 2 - 4 násobně. Pro maximalizaci příjmu mikroživin se tento způsob velmi doporučuje. Nevýhodou je rozmixování vlákniny (u odšťavnění se většina odstraní). Vláknina funguje jako takový kartáč ve střevě, je tedy dobré ji doplnit buď celým ovocem a zeleninou, nebo ovesnými vločkami, celozrnnými potravinami nebo brambory.
500 ml = 750 - 1100 g ovoce a zeleniny. Jedním smoothie nebo šťávou pokryjete doporučenou denní dávku ovoce a zeleniny.
Protein k ovoci nepatří.
Mléko, jogurty, proteinové prášky mají tendenci s antioxidanty reagovat a blokují přístupovou cestu do buněk. Snižují tedy dostupnost o 40 - 70 %. Neublíží, ale je potřeba doplnit ještě další zdroj antioxidantů během dne.
Jaké ovoce je bohaté na antioxidanty?
borůvky
jahody
maliny
jablka
Jaká zelenina je bohatá na antioxidanty?
tmavá listová zelenina (špenát, polníček)
červená řepa
mrkev
rajčata
Suplementace vitamínů a minerálů:
Velmi kvalitní multivitamíny a extrahované antioxidanty jsou skvělá věc. Je potřeba vědět následující:
Investujte do kvalitních a otestovaných produktů. Doplňky stravy nejsou kontrolovány legislativou. Obsah na krabičce nemusí odpovídat reálnému obsahu. Pokud není množství živin a účinných látek potvrzen externí laboratoří, obsah bývá většino méně kvalitní.
Úzká profilace a cena.
Jedna tabletka kvalitního doplňku nebo multivitaminu stojí 15 - 20 Kč. Pokryjete tím spotřebu 1 - 25 mikroživin. Těch však potřebujete stovky až tisíce denně. Multivitamin zajistí vyvážený přísun části živin, některé doplňky podpoří výrazný efekt antioxidantů, ale prioritní je přísun kvalitního a čerstvého ovoce a zeleniny. Ani investice několik desítek tisíc do doplňků nenahradí přísun ovoce a zeleniny.
Závěr:
Elixír mládí najdete v borůvkách, tmavé listové zelenině, jahodách, malinách, červené řepě a dalším ovoce a zelenině. Ideální je 500 ml šťávy nebo smoothie každý den a k tomu zeleninu a ovoce v celku.